* - Другарко, може ли да поканя дъщеря Ви на един валс?
Баба Мария стиска устни. Опърпаното войниче бива изгледано от главата до петите. Горкото.
- Може, чоджум, може!
Сякаш са създадени да танцуват заедно...
Цял живот!
*- Дошъл съм да поискам Цонка за жена!
Дядо Диньо го оглежда . Преценява.
- Ти нали знаеш, че дъщеря ми е болнава- охтичава? Няма да оздравее.
- Каквато ще да е! Обичам я и ще я взема!
* - Цоно, той е македонец- лош характер имат те- тежък!
- Ако не ме дадете на Иван, ще се обеся! Ей- тука – на крушата ще се обеся!
* ...и затанцували своя танц. Повече години, отколкото очаквали.
...и в добро, и в зло. Кое е било повече? Любовта!
*Той стои дълго и гледа снимката ѝ. До нея запалената свещ- 40 дни трябва да гори.
- Татко, ако ти е страшно, да ги преместим от вашата стая?
- Защо да ми е страшно- никой не се е родил вечен на тоя свят!
*- Татко , нищо не си ял! ТРЯБВА да ядеш!
- Не съм гладен!
*- ТРЯБВА ДА ЯДЕШ!!!! Пий си лекарствата!
- НЯМА ДА ЯМ! НЕ И-С-К-А-М!
*- ЯЖ!!!
- Няма! За какво ми е! То това вече не е живот! Мъка е това!
*Два пресни гроба! Един до друг. Както е било цял живот! И споменът за една любов. Един валс. И една круша! ЖИВОТ!